Duvet Coat (Toppis) by Onni

I was very lazy as a child. And I loved sleeping. I could roll around on my bed until midday and get out of it only if I really had to. In fact, I was often too lazy to even get dressed so if I wanted to get some treats from the shop, I would wrap myself in my duvet and go to the shop dressed in my pajamas and a duvet. My neighbours would be whispering and saleswomen would be rolling their eyes, but I didn’t really care. I felt comfy and cozy. I was wrapped up in my duvet.

Last year I stumbled upon the Duvet Coat which is designed by Finnish fashion label Onni. It was like a dream come true! Absolutely stunning design + it’s the perfect combination, the perfect 2 in 1. A duvet and a coat. All in one. But it’s sold at a heart-stopping price so I could hardly commit to purchasing it.

It’s been a year since I fell in love with Onni’s Duvet Coat. And then I saw that H&M x Maison Martin Margiela’s Look Book is featuring a Duvet Coat for a much more affordable price. Which one do you like better? I’m quite tempted to get MMM + H&M one as it looks a bit more flattering to the body although Onni’s coat is more duvet-like and original.

***

Es biju ļoti slinks bērns. Un man ļoti patika gulēt. Es varēju stundām ilgi ripināties pa gultu, līdz pienāca pusdienlaiks un man tiešām vajadzēja celties. Patiesībā, bieži es biju pārāk slinka, lai pat apģērbtos. Bija reizes, kad man ļoti sakārojās saldumi un tā vietā, lai apģērbtos, es ietinos savā segā un tādā paskatā gāju uz veikalu iepirkties. Gluži vienkārši tā bija vieglāk. Uz soliņa sēdošās tantiņas noraidoši kratīja galvas, veikalnieces grieza acis, bet man bija viena alga. Man bija ērti un labi. Es biju ietinusies segā.

Pagājšgad es nejauši uzgāju ze Segas Mēteli (jā, tu nepārlasījies!), kuru radījis somu zīmols Onni. Tas bija kā sapņa piepildījums! Izcils dizains + ideāla kombinācija, ideāls divi vienā. Sega un mētelis. Segas Mētelis. Taču man tas nav pa kabatai.

Ir pagājis gads, kopš iemīlējos Onni Segas Mētelī. Līdz brīdim, kad es ieraudzīju, ka H&M x Maison Martin Margiela’s kolekcijā arī ir Segas Mētelis, turklāt par pieņemamāku cenu. Kurš mētelis tev patīk labāk? Man ir diezgan liels kārdinājums iegādāties MMM + H&M mēteli, taču Onni dizains ir vairāk līdzīgs segai, turklāt, tas ir oriģinālāks.

Duvet Coat by Maison Martin Margiela for H&M

Speaking of Onni, have a look at their other designs. I love how chunky and bold some of the pieces are!

***

Sunājot par Onni, palūk vēl daži viņu radītie dizaini. Man patīk tas, cik apjomīgi un izteiskmīgi ir daži no viņu darītajiem apģērbiem!

Pillow Bag with chunky leather belt by Onni
Woodpecker Clogs by Onni
Rag Bag for kids by Onni
Rag Bag for kids by Onni
Rag Slippers by Onni

Photos by Onni & FashionStyle.com

Advertisements