One Saturday we decided to visit Brighton.

History says that Brighton became a well known destination for day-trippers from London after the arrival of the railway in 1841. And no wonder, only an hour away from London, Brighton offers to experience rocky beaches, wild nightlife and cultural excellence.

Brighton is also well known for having a substantial lesbian, gay, bisexual and transgender community. It is often referred to as “the gay capital of Britain” and whilst we wondered between the streets, decorated with rainbow-coloured flags, we knew that this will be the city we’ll return to.

***

Reiz kādā sestdienā mēs izlēmām braukt uz Braitonu (Brighton).

Vēsture vēsta, ka Braitona kļuva par londoniešu iecienītu galamērķi 1841.gadā, kad no Londonas uz Braitonu tika atvērta dzelzsceļa līnija. Un nav jau brīnums, Braitona ir vien stundas attālumā no Londonas, un tā izceļas ar apaļo oļu pludmali, mežonīgo nakts dzīvi un īstenu kulturālo ekselenci.

Braitona ir arī labi pazīstama ar aktīvo lesbiešu, geju, biseksuāļu un transvestītu komūnu un bieži Lielbritānijā uz Braitonu atsaucas kā uz “Lielbritānijas geju galvaspilsētu”. Lai nu kā, staigājot pa varavīkšņkrāsas karogu izrotātajām ielām, viens mums kļuva skaidrs – Braitonā mēs vēl atgriezīsimies.

Gypsies trying to earn some money with a ‘find-the-ball’ game.
Tattoo services on the street

Mirror mirror on the wall..
Brighton Pier

Royal Pavilion

Advertisements